Във връзка с отворена Процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16FFPR003-2.002 „Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ и подготовка на проектно предложение по одобрена концепция на Община Свищов „Устойчив икономически растеж и индустриална инфраструктура“, Община Свищов инициира и проведе работна среща с асоциираните партньори по проекта университетите СА „Д. А. Ценов“, РУ „Ангел Кънчев“ и НВУ „Васил Левски“.
На срещата присъстваха Кмета на Община Свищов д-р Генчо Генчев, доц. д-р Десислава Атанасова - Заместник-ректор по научноизследователската дейност на РУ „Ангел Кънчев“, доц. д-р Ваня Димитрова – Директор на институт „Научноизследователска и иновационна дейност“ в НВУ „Васил Левски“, проф. д-р Атанас Атанасов, Заместник-ректор "Научноизследователска дейност и развитие на кадрите" в СА „Д. А. Ценов“, консултантите по проекта Ивайло Асенов и Харалан Александров, както и екипа на Център „Европа близо до гражданите“.
В рамките на дискусията бяха обсъдени заложените дейности за всеки от партньорите и ангажиментите по тяхната подготовка и реализация.
На база на получената информация и обмен на идеи, общината и университетите се обединиха върху мерки и дейности, целящи задоволяване на технологичните нужди на фирмите с иновативни и научни решения, които да бъдат в полза на обществото, като по този начин се постигне нарастване на промишления капацитет и поддържане на регионалното икономическо развитие, както и повишаване на конкурентоспособността на МСП и насърчаване прилагането на иновации чрез подобряване на иновационната структура и ноу-хау.
Припомняме, че част от одобрените дейности са насочени към изграждане на помещения за научно-изследователска и развойна дейност на територията на Индустриален технологичен парк Свищов, като се предвижда центърът НИРД да разполага със помещения, оборудване и персонал и ще реализира услуги, свързани с изследвания, оптимизация на процеси, интеграция, проектиране и развитие на нови технологии и продукти, обучение на кадри и др.
Съгласно насоките за кандидатстване по отношение на инфраструктура за иновации е допустимо изграждане, ремонт, реконструкция или преустройство на инфраструктура за осъществяване на научно-изследователска и развойна дейност, иновации и технологичен трансфер, лаборатории за изпитвания и тестове, свързани с дейността на предприятията, само в случай че предприятията имат необходимост от нея.
Именно с цел идентифициране на възможните мерки за реализиране на дейността, всеки от партньорите представи своите виждания и идеи съгласно областите и компетенциите, които притежава съответното висше учебно заведение.